- Home
- »
- Our Products
- »
- A516 Gr 60 Steel Plate
A516 Gr 60 Steel Plate
Manufacturer of a wide range of products which include a516 gr 60 steel plate.
A516 Gr 60 Steel Plate
Product Price: Rs 75 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Material | Boiler Quality |
| Boiler Grade | SA 516 Gr 70 |
| Grade | SA 516 Gr 70 |
| Standards | EN 10028-2, ASTM A516 |
| Thickness | 8 mm |
| Supply Condition | Normalized Rolled |
| Testing | NACE HIC, UT Tested |
| Application | Boiler, Pressure Vessel |
| Impact Tested | -46°C |
| Width | 2000 mm |
| Test Certificate | EN 10204 3.1 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback