- Home
- ยป
- Our Products
- »
- SA588 Grade C Steel Plate
SA588 Grade C Steel Plate
Providing you the best range of sa588 grade c steel plate with effective & timely delivery.
SA588 Grade C Steel Plate
Product Price: Rs 74 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Details:
| Structural Grade | SA588 Grade C |
| Yield Strength | Minimum 345 MPa |
| Thickness | 50 mm |
| Surface Finish | Shot Blasted |
| Application | Bridge, Industrial Shed, Tower, Building |
| Standards | ASTM A588 |
| Width | 2500 mm |
| Length | 12000 mm |
| Test Certificate | EN 10204 3.2, EN 10204 3.1, Mill TC |
Yes! I am InterestedRequest A Callback