- Home
- »
- Our Products
- »
- Steel Plates
Steel Plates
20mm Steel Plate
Minimum Order Quantity: 1000 Kg
Product Brochure
| Thickness | 20mm |
| Usage/Application | Construction |
| Shape | Rectangular |
| Brand | ESSAR (AM-NS) |
| Material Grade | DSQ |
| Size | 2500 X 12000mm |
| Finish | Glossy |
DSQ plate satisfies quality demands that analogue plate systems have been unable to meet. The technology of designed image transfer enables results in corrugated post-printing that are comparable to those in pre-printing, provided that the substrate is of a sufficiently good grade.
The surface unevenness of the printing material is optimally compensated by the ideal shore hardness and the excellent restoring behavior of the DSQ plate. Depending on the desired relief depth of the plate, it is possible to produce plate with a screen of 120 lpi and a tonal range of 2-95%.
DSQ plate material features a very strong black layer which is produced under an exclusive patent. This patented technology enables easy handling of unexposed plate material. Because of the dynamics of the black mask layer, it is almost impossible to damage or smudge prior to the laser setting step. DSQ plate is suitable for use with flexo inks based on alcohole or water. It is permissible to use solvent mixtures containing a limited amount of active solvents (ethyl acetate content-preferably under 10%).
|
Damage-free black mask layer |
Large intermediate reverse depths |
Chemical Composition :
|
|
C |
Si |
Mn |
P |
S |
|
DSQ PLATE |
0.04-0.06 |
0.037-0.050 |
0.230-0.025 |
0.021-0.027 |
0.021-0.027 |
Hadfield Manganese Steel Plates
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Shape | Rectangle |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Brand | Imported |
| Thickness | 5 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Material Grade | Hadfield Steel |
| Manganese | 12 % |
| Country of Origin | Made in India |
DILLIDUR 450V PLATES
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Carbon Grade | 450 BHN |
| Carbon Level | High Carbon |
| Thickness | 10 mm |
| Application | Structure, Shipbuilding |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Width | 2000 mm |
| Length | 6000 mm |
| Test Certificate | Mill TC |
| Country Of Origin | India |
ASME SA 387 Grade 5 Class 2
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Grade | ASTM A387 |
| Thickness | 6 mm |
| Material Type | ALLOY STEEL |
| Size (W x L) | 2500 x 12000 mm |
| Surface Finish | Hot Rolled (HR) |
| Standard | ASTM |
| Application | Automobile, Engineering |
| Certification | IBR Approved, Mill TC |
30mm Steel Plates
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Thickness | 30mm |
| Shape | Rectangular |
| Material | MS |
| Brand | Sail |
| Usage/Application | Industrial |
| Material Grade | C45 |
| Finish | Glossy |
Conquest steel & alloys is the leading supplier of C45 steel plate, bar, flat bar etc. to meet your customised demands. C45 Carbon Steel Plates are an unalloyed medium carbon steel, which is known as a general carbon engineering steel. The sheet plates are having various good features to offer like fine finishes, durability, high tensile strength, good dimensional accuracy, good surface finishes, withstanding at heavy loads and high temperature. It is a medium strength steel with excellent tensile properties and good machinability. The stress corrosion cracking resistance, pitting resistance, crevice corrosion, general corrosion resistance, and oxidation resistance ability is making it high in demand. It can be move with hardening by means of quenching and tempering on restricted areas and focused.
C45 Medium Carbon Steel Plate are similar to low carbon steels except they contain 0.30% to 0.60% carbon and from 0.60% to 1.65% manganese. It has good balance between strength and ductility.
C45 plate material is useful for manufacturing knives, paint scrapers, forgings, wheel tyres, hammers, drills, sickles, shafts, axles, studs, spindles and gears, and is useful in automotive industry and engineering applications.Chemical Composition :
C | Si | Mn | P | S | Cr | Cu | Ni |
0.42 – 0.50 | ≤0.40 | 0.50 - 0.80 | ≤0.025 | ≤ 0.045 | 0.20 - 0.40 | - | ≤ 0.40 |
C45 Sheets, Plates Mechanical Properties
Grade | Condition | Yield Strength | Tensile Strength | Elon- | Hardness | Quenching | Benda- | Nominal Thickness,t | |
Rolled | Annealed | ||||||||
C45 | Rolled | 460 | 750 | 18 | 58 | 820 | Min. recommended | 2.0 | 1.0×t |
SAILMA 410 HI PLATES
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Yield Strength | 410 MPa |
| Steel Grade | E410 |
| Standards | IS 2062 |
| Surface Finish | As Rolled |
| Width | 1500 mm |
| Length | 6000 mm |
S690QL HIGH STRENGTH PLATES
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Yield Strength | 350 MPa |
| Steel Grade | S690QL |
| Standards | IS 2062 |
| Surface Finish | As Rolled |
| Width | 1500 mm |
| Length | 6000 mm |
Welten 780E Steel Plate
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Yield Strength | 350 MPa |
| Steel Grade | E350 |
| Standards | IS 2062 |
| Width | 1500 mm |
| Length | 6000 mm |
A387 GR 22 CL2 PLATES
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Grade | ASTM A387 |
| Thickness | 5 mm - 250 mm |
| Material Type | Chrome Moly Steel |
| Size (W x L) | 2500 x 12000 mm |
| Surface Finish | Hot Rolled (HR) |
| Application | Automobile, Engineering |
A387 GR 11 CL1 PLATES
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Grade | ASTM A387 |
| Thickness | 50 mm |
| Material Type | Chrome Moly Steel |
| Size (W x L) | 2500 x 12000 mm |
| Surface Finish | Shot Blasted |
| Application | Pressure Vessel, Boiler, Engineering |
| Certification | Mill TC |
Is 2062 Grade E410 Br
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Material | Carbon Steel |
| Grade | IS 2062 E410 BR |
| Thickness | 5 mm – 200 mm |
| Surface Finish | HR Black |
| Width | 2500 mm |
| Length | 12000 mm |
| Edge | Cut Edge |
| Test Certificate | Mill TC, EN 10204 3.1 |
A387 GR 12 CL1 PLATES
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Grade | ASTM A387 |
| Thickness | 50 mm |
| Size (W x L) | 2500 x 12000 mm |
| Surface Finish | Hot Rolled (HR) |
| Standard | ASTM |
| Application | Boiler, Pressure Vessel |
Is 2062 E410 Plates
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Material | Carbon Steel |
| Grade | IS 2062 E410 |
| Thickness | 25 mm |
| Surface Finish | Pickled Oiled |
| Width | 2500 mm |
| Length | 6000 mm |
| Edge | Mill Edge |
| Test Certificate | Mill TC, EN 10204 3.1 |
S275 Steel Plates
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Grade | S275JR |
| Thickness | 6 mm |
| Material Type | High Tensile |
| Size (W x L) | 1250 x 5000 mm |
| Surface Finish | Hot Rolled (HR) |
| Standard | ASTM |
| Application | Automobile, Engineering |
| Certification | Mill TC |
S275JR Steel Plate
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Material | High Tensile Steel |
| Grade | S275JR |
| Thickness | 4 mm |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Width | 1250 mm |
| Length | 6000 mm |
| Edge | Mill Edge |
| Test Certificate | Mill TC |
| Country Of Origin | India |
S690 QL Plates
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Thickness | 5 mm |
| Material Grade | s690 |
| Country of Origin | Made in India |
Rockhard 400 Plates
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Thickness | 2 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Conquest Steel & Alloys |
Hadfield Manganese Plates
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Thickness | 5 mm |
| Material | steel plate |
| Brand | Rockhard |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Mn13 Manganese Steel Plates
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Shape | Rectangle |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Brand | Imported |
| Thickness | 5 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Material Grade | MN13 |
| Manganese | 13 % |
| Country of Origin | Made in India |
Manganese Steel Plates X120Mn12
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Shape | Rectangle |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Brand | Imported |
| Thickness | 5 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Material Grade | MN13 |
| Manganese | 14 % |
| Country of Origin | Made in India |
BS 1501 621B Chrome Moly Steel Plate
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Dillimax 690T Plates
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Yield Strength | 350 MPa |
| Steel Grade | S690QL |
| Width | 1500 mm |
| Length | 6000 mm |
A387 GR 11 CL2 PLATES
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Grade | ASTM A387 |
| Surface Finish | Hot Rolled (HR) |
| Standard | ASTM |
SAILMA 450 HI PLATES
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Yield Strength | 450 MPa |
| Steel Grade | E450 |
| Standards | IS 2062 |
| Width | 1500 mm |
| Length | 6000 mm |
High Tensile Plates E450
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Yield Strength | 450 MPa |
| Steel Grade | E450 |
| Standards | IS 2062 |
| Width | 1500 mm |
| Length | 6000 mm |
SAILMA 300 STEEL PLATES
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Yield Strength | 350 MPa |
| Steel Grade | E350 |
| Standards | IS 2062 |
| Width | 1500 mm |
| Length | 6000 mm |
High Tensile Plates E350
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Yield Strength | 350 MPa |
| Steel Grade | E350 |
| Width | 1500 mm |
| Length | 6000 mm |
S460N Steel Plates
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Yield Strength | 350 MPa |
| Steel Grade | S460 |
| Width | 1500 mm |
| Length | 6000 mm |
High Tensile Plates E410
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Yield Strength | 350 MPa |
| Steel Grade | E410 |
| Standards | IS 2062 |
| Width | 1500 mm |
| Length | 6000 mm |
High Manganese Plates A128 Grade
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Surface Treatment | Hot Rolled |
X120Mn12 Grade Mangansese Plates
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Surface Treatment | Hot Rolled |
High Tensile Steel Plate
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Steel Grade | E350 |
| Standards | IS 2062 |
| Width | 1500 mm |
| Length | 6000 mm |
High Manganese Cut To Size Steel Plates
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Surface Treatment | Hot Rolled |
TISCRAL High Tensile Steel Plates
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Yield Strength | 350 MPa |
| Steel Grade | E350 |
| Standards | IS 2062 |
| Width | 1500 mm |
| Length | 6000 mm |
Domex 700 Plate
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Steel Grade | S690QL |
| Yield Strength | 690 MPa |
| Standards | ASTM A514 |
A387 GR 12 CL2 PLATES
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Grade | ASTM A387 |
| Surface Finish | Hot Rolled (HR) |
A387 GR 22 CL1 PLATES
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Grade | ASTM A387 |
ASTM SA387 ALLOY STEEL SHEETS
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Grade | ASTM A387 |
| Surface Finish | Hot Rolled (HR) |
ASTM A387 F9 PLATES
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Grade | ASTM A387 |
| Surface Finish | Hot Rolled (HR) |
S690Q Steel Plate
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Steel Grade | S690QL |
| Yield Strength | 690 MPa |
View More