- Home
- »
- Our Products
- »
- Abrasion Resistant Steel Plates
Abrasion Resistant Steel Plates
Providing you the best range of nm 400 abrasion resistant steel plate, abrex 450 abrasion resistant steel plate, nm 500 abrasion resistant steel plate, nm 450 abrasion resistant steel plate, nm 400 plate resistance plates, nm 400 super wear resistant plate and rs 400 steel plate with effective & timely delivery.
NM 400 Abrasion Resistant Steel Plate
Product Price: Rs 88 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Hardness Grade | AR400 |
| Brand Grade | Abrex 400 |
| Thickness | 6mm |
| Application | Crusher, Bucket, Wear Pad, Dump Truck, Liner Plate, Chute |
| Heat Treatment | Quenched Tempered |
| Usage/Application | Construction |
| Material Grade | NM 400 |
| Surface Finish | As Rolled |
| Form | Plate |
| Test Certificate | Mill TC |
| Width | 6000mm |
| Material | Steel |
| Yield Min Mpa | 1000 MPa |
| Tensile Strength | 1250 MPa |
| Elongation | 10% |
| Hardness | 400 BHN |
| Shape | Rectangle |
| Length | 2500mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Abrex 450 Abrasion Resistant Steel Plate
Product Price: Rs 220 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Details:
| Thickness | 150mm |
| Usage/Application | Construction |
| Material Grade | ABREX 450 |
| Material | Steel |
| Yield Min Mpa | 1000 MPa |
| Tensile Strength | 1250 MPa |
| Hardness | 450 BHN |
| Elongation | 10% |
| Shape | Rectangle |
| Width | 2500mm |
| Length | 6000mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
NM 500 Abrasion Resistant Steel Plate
Product Price: Rs 120 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 Kg
Product Details:
| Thickness | 30mm |
| Usage/Application | Pharmaceutical Industry |
| Material Grade | NM 500 |
| Material | Steel |
| Width | 2000mm |
| Length | 6000mm |
| Hardness | 500 BHN |
| Elongation | 10% |
| Shape | Rectangle |
| Tensile Strength | 1250 MPa |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
NM 450 Abrasion Resistant Steel Plate
Product Price: Rs 100 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 Kg
Product Details:
| Thickness | 10mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Material Grade | NM 450 |
| Shape | Rectangle |
| Finish | Glossy |
| Material | Steel |
| Yield Min Mpa | 1000 MPa |
| Tensile Strength | 1250 MPa |
| Elongation | 10% |
| Hardness | 400 BHN |
| Length | 2500mm |
| Width | 6000mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
NM 400 PLATE Resistance Plates, NM 400 Super Wear Resistant Plate
Product Price: Rs 98 / KgGet Best Price
Product Details:
| Hardness Grade | NM400 |
| Brand Grade | NM400 |
| Thickness | 5MM TO 100MM |
| Application | DEPENTS ON CUSTOMER |
| Heat Treatment | HEAT TREATMENT VARIES |
| Width | 1250MM TO 2500MM |
| Form | Plate |
| Test Certificate | Mill TC |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
RS 400 Steel Plate
Product Price: Rs 110 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Hardness Grade | RS 400 |
| Brand Grade | RS 400 |
| Thickness | RS 400 |
| Application | Construction |
| Heat Treatment | DEPENDS AP PER CUSTOMER NEEDED |
| Width | 1250MM TO 2500MM |
| Form | Plate |
| Test Certificate | Mill TC |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
ROCKHARD PLATES
Product Price: Rs 130.00 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Details:
| Thickness | 5 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Rockhard |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Rockstar Plates
Product Price: Rs 110 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Details:
| Hardness Grade | AR400 |
| Brand Grade | Quard 400 |
| Thickness | 10 mm |
| Application | Chute, Crusher, Bucket, Liner Plate, Dump Truck, Wear Pad |
| Heat Treatment | Quenched Tempered |
| Width | 2000 mm |
| Surface Finish | As Rolled |
| Form | Plate |
| Test Certificate | Mill TC |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Quard 500 Plates
Product Price: Rs 130 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Conquest Steel & Alloys is a well-established and reputed Wholesale Trader, Exporter, and Supplier of a wide range of steel products. With a strong focus on quality and customer satisfaction, the company offers Steel Plates, Stainless Steel Plates, High Strength Steel Plates, Corrosion Resistant Steel Plates (HSLA), Boiler Plates, and Abrasion Resistant Steel Plates. Known for its commitment to excellence, Conquest Steel & Alloys serves various industries including construction, infrastructure, power, oil and gas, and manufacturing. Backed by extensive industry experience and a robust supply chain, the company ensures timely delivery, competitive pricing, and adherence to international quality standards across all offerings.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
FORA 550 PLATES
Product Price: Rs 130 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Conquest Steel & Alloys is a well-established and reputed Wholesale Trader, Exporter, and Supplier of a wide range of steel products. With a strong focus on quality and customer satisfaction, the company offers Steel Plates, Stainless Steel Plates, High Strength Steel Plates, Corrosion Resistant Steel Plates (HSLA), Boiler Plates, and Abrasion Resistant Steel Plates. Known for its commitment to excellence, Conquest Steel & Alloys serves various industries including construction, infrastructure, power, oil and gas, and manufacturing. Backed by extensive industry experience and a robust supply chain, the company ensures timely delivery, competitive pricing, and adherence to international quality standards across all offerings.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Wear Resistant Steel Plates
Product Price: Rs 110 / KgGet Best Price
Product Details:
| Hardness Grade | WEAR PLATE |
| Brand Grade | 400/500 |
| Thickness | 5MM TO 100MM |
| Application | INDUSTRIAL |
| Heat Treatment | HEAT TERATMENT VARIES |
| Width | 1250MM TO 2500MM |
| Form | Plate |
| Test Certificate | Mill TC |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
ABX 500 Plates
Product Price: Rs 220 / KgGet Best Price
Product Details:
| Hardness Grade | ABX 500 |
| Brand Grade | ABX500 |
| Thickness | 5MM TO 100 MM |
| Application | INDUSTRIAL |
| Heat Treatment | HEAT TREATMENT VARIES |
| Width | 1250MM TO 2500MM |
| Form | Plate |
| Test Certificate | Mill TC |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Get Latest Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback